Anasayfa » Aliexpress Alışveriş Nasıl Yapılır Türkçe Rehber » Aliexpress Alışveriş Sitesinden Alınan Şeyler Gümrüğe Takılır mı?
aliexpress gümrük takılırmı
aliexpressten yapılan alışverişler gümrüğe takılır mı

Aliexpress Alışveriş Sitesinden Alınan Şeyler Gümrüğe Takılır mı?

Aliexpress Alışveriş Sitesinden Aldığım Şeyler Gümrüğe Takılmaması İçin Ne Yapılmalıyım?

Aliexpress alışveriş sitesinden alınan bazı şeyler vardır ki gümrüğe takılmaması imkansız bazı şeyler vardır ki bu şeylerin gümrükten geçmesi için bir takım prosedürler gerekli. Bu yazıda Aliexpress sitesinden yapacağınız alışverişlerde gümrüksüz nasıl geçireceğinizi anlatacağız.

Tek başınıza kullanım için alınan tekli ürünler ürün fatura miktarına bakılarak sorunsuz geçer. Çinli satıcılar özellikle Türkiye’den verilen siparişlerde ülkemizin gümrük limitlerini bildikleri için paket küçültme ve miktarı az gösterme gibi durumları kendileri hallediyor.

Ancak bazen unutma gibi durumlar göz önünde bulundurmak gerekli olduğundan Aliexpressten alışveriş yaptığımız satıcıya her ne olursa olsun yazmanız gereken bir ibare var o da fiyat miktarı ile ilgili bilgilendirmedir.

Aliexpress Gümrük Sorunu Nasıl Aşılır?

Satın aldığınız bölümde aşağıda resimde olduğu gibi bir kutucuk bulunmaktadır. Bu kutucuk içerisine aşağıda görüldüğü üzere 10 fener siparişi vereceğiz bunun fiyat miktarı 44 dolar tutuyor siz bu satıcıya aşağıdaki ibareyi yazmanız gereklidir.

Bununla birlikte bazı ürünler özellikle yasaklı ve elektronik ürünlerde fiyat yüksekliği ve adet miktarına bakılarak gümrük vergisi alınmaktadır.

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi alışveriş sepetinizde 10 adet ürün var ve 44 dolar bu durumda gümrük sınırlaması olan 27 dolar limitini aştı.

Aliexpress sitesinden satın aldığınız her bir ürün farklı bir tüccar tarafından gönderilmektedir.

Bir üründen adetli satın aldıysanız. Adet miktarı üzerinden aşağıdaki yazıyı mesaj kısmına yazınız.

“I want to buy that product 10 pieces but after buying please write $15 for invoices ok? thanks”

30 pieces kısmı kaç adet aldığınıza göre değişir. Örneğin 15 adet sipariş verdiniz o kısım 15 pieces olarak değiştirin.

Şayet tek bir ürün aldıysanız o ürünü satın aldığınız tüccara ödeme yapar yapmaz aşağıdaki metni mesaj kısmına yazınız.

“I want to buy that product but after buying please write $10 for invoices ok? thanks”

Endişelenmeyin çinli tüccarlar bu işi çok iyi biliyor. Onlar ürünlerini gönderecekleri ülkelerin gümrük limitlerini çok iyi biliyorlar. Bununla ilgili sosyal medyada bir paylaşım dikkatimizi çekti bunu sizinle paylaşmak istiyoruz.

Aliexpress alışveriş gümrük geçermi
Aliexpress satıcıları hangi ülkenin alışveriş gümrük limiti ne kadar olduğunu biliyor
 • Aliexpressten alışveriş yapıyorum ürün aldım 23 euro yu geçti vergi ödermiyim?
Evet vergiye tabidir alınan ürün gümrük limitini aşmıştır. Türkiyenin yurt dışı ile ilgili gümrük yasasında koyduğu limiti aştığı için sepet tutarı üzerinden aşan miktar ne kadar ise vergi çıkar. aliexpress ten kişisel kullanımlarda tek seferde alınan ürün için vergi ödemen gerekmeyebiliyor.
 • Ürün siparişi verdim kargo gelinde sadece 1 tanesini alsam gerisini almasam olur mu?

İade edilmesi gerekiyor bu durumda şayet yüksek bir meblağ ise satıcıya göndermeniz durumunda da vergi ödemeniz gerekebilir.

 • Gümrükten hangi ürünler sorunsuz geçer?
Diyelim ki Aliexpresten alacağınız bir ürün var ve gümrükten vergisiz geçer mi gümrüğe takılır mı aklınıza takılıyor ise bu ürünleri bize yazın.
Bir önceki yazımızda “Aliexpress Alışveriş Gümrük Limiti” ile ilgili yazımızda gümrük miktarı ile bilgiler paylaştık.

Bir önceki yazımız olan Aliexpress Alışveriş Gümrük Limiti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

156 yorumlar

 1. merhabalar aliexpress türkiye. aynı mağazadan eşim ve 2 çocuğum için 2 saat sipariş ettim , toplamda 298 tl tuttu. gümrüğe takıldı , bilgi almak için satıcıya mesaj atıyorum cevap vermiyor. ilk defa böyle birşeyle karşılaştım. ne yapmalıyım

 2. Merhaba ,
  Çinli bir satıcıdan 220$ tutarında malzeme aldım. Bu kutuları 10 eşit parçaya bölmelerini ve kutu üzerine 7$ yazmalarını rica ettim. Her kutu üzerinde 7$ yazacak . 10 kutu bana gelir mi ?

  Saygılarımla.

  • Merhaba Muharram; Çinlilere ne söylersen harfiyen yaparlar için rahat olsun

  • Siparişin miktarını düşük tutmak yada fiyatını az göstererek yapılan bir ticarette; diyelim ki, iade olacak pekii bu durumda iadenin parasal değeri në olacak?
   Bu neden aciklanmiyor?
   Yani 50 usd olan bir ürünü biz kalkıp, 15 usd yapar yada yaptırarak, herhangi bir sorunda geri ödeme istendiğinde, bizim elimize 15 usd’mi yoksa 50 usd’mi geçer?

 3. Merhabalar,

  Değeri 2000 TL’yi bulan bir enstrüman sipariş etmek istiyorum, kendim müzisyenim ve kişisel kullanımım için alıyorum. yaklaşık ne kadar gümrük vergisi öderim?

 4. MERHABA BEN aliexpres SİTESİNDEN 350 DOLARA 3 D YAZICI ALMAK İSTİYORUM BU KONUDA SATICIYA MESAJ YAZSAM ÜCRETİ DÜŞÜK GÖSTERSELER ELEKTRONİK OLDUĞU İÇİN GÜMRÜĞE DÜŞERMİ NASIL BİR YOL İZLEMEM GEREKİYOR YARDIMCI OLURMUSUNUZ

 5. Tanesi 1 dolar olan kolyeden 10 adet sipariş vermek istiyorum.Ücretsiz kargo olacağı belirtiliyor.ürün elime ulaştığında toplamda 5.20 tl mi gümrük vergisi öderim yolsa 52 tl mi.teşekkürler

  • Ahmet kardeşim, gümrük limitini Biliyormusun?
   Senin deyimin ile; 1usd × 10 adet= 10 usd eder!
   Peki nasıl ve nerden çıkardın gümrük oducegin ücreti də, 5.22 mi yoksa 52 tl’mü diye bir soruyu?

 6. Merhaba ürünüm gümrüğe takıldı napmam gerek

 7. Ben 18 tane farklı kategorilerde ürün siparişi vereceğim 22€ yu geçmeme kuralı tek bir ürün için mi geçerli yoksa toplamama mı bakacağız tereddüt ettiğim için siparişlerimi hala veremedim . Toplu sipariş verebiliyor muyum?

  • Aliexpress Türkiye

   Merhaba Zeynep, Tek ürün için, tek parça ürünler veya aynı satıcıdan gelen ürünler içindir. Farklı satıcılardan alındığında sıkıntı olmuyor. Toplu sipariş verebiliyorsunuz.

 8. Merhaba,

  Toplam 80 dolarlık birden fazla ürünü aynı üreticiden aldım. Bunlar kızım için doğum günü parti malzemeleri tipi şeyler.

  1 ay kadar geçti, evet daha beklenebilir ama doğum günü yaklaştı. Endişem acaba ürünler bana herhangi bir bildirim gelmeden gümrüğe mi girdi? Gümrükte ise nereden sorabilirim? Adres olarak İstanbul Sarıyer adresimi vermiştim. Çok teşekkürler

 9. Merhaba kargo ile 27.5 dolar tuttu. Bu durumda gümrükte kalır mı? Gümrükte takılırsa nereye başvururuz

 10. Alihan Çokkızgın

  Merhaba kargo ile 27.5 dolar tuttu. Bu durumda gümrükte kalır mı? Gümrükte takılırsa nereye başvururuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir