Aliexpress Alışveriş Sitesinden Alınan Şeyler Gümrüğe Takılır mı?

Aliexpress Alışveriş Sitesinden Alınan Şeyler Gümrüğe Takılır mı? Takılmaması İçin Ne Yapılmalı?

Aliexpress alışveriş sitesinden alınan bazı şeyler vardır ki gümrüğe takılmaması imkansız bazı şeyler vardır ki bu şeylerin gümrükten geçmesi için bir takım prosödürler gerekli. Bu yazıda Aliexpress sitesinden yapacağınız alışverişlerde gümrüksüz nasıl geçireceğinizi anlatacağız.

Tek başınıza kullanım için alınan tekli ürünler ürün fatura miktarına bakılarak sorunsuz geçer. Bir önceki yazımızda “Aliexpress Alışveriş Gümrük Limiti” ile ilgili yazımızda gümrük miktarı ile bilgiler paylaştık.

Çinli satıcılar özellikle Türkiye’den verilen siparişlerde ülkemizin gümrük limitlerini bildikleri için paket küçültme ve miktarı az gösterme gibi durumları kendileri hallediyor.

Ancak bazen unutma gibi durumlar göz önünde bulundurmak gerekli olduğundan Aliexpressten alışveriş yaptığımız satıcıya her ne olursa olsun yazmanız gereken bir ibare var o da fiyat miktarı ile ilgili bilgilendirmedir.

Aliexpress Gümrük Sorunu Nasıl Aşılır?

Satın aldığınız bölümde aşağıda resimde olduğu gibi bir kutucuk bulunmaktadır. Bu kutucuk içerisine aşağıda görüldüğü üzere 10 fener siparişi vereceğiz bunun fiyat miktarı 44 dolar siz bu satıcıya aşağıdaki ibareyi yazmanız gereklidir.

Bununla birlikte bazı ürünler özellikle yasaklı ve elektronik ürünlerde fiyat yüksekliği ve adet miktarına bakılarak gümrük vergisi alınmaktadır.

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi alışveriş sepetinizde 10 adet ürün var ve 44 dolar bu durumda gümrük sınırlaması olan 27 dolar limitini aştı.

Aliexpress sitesinden satın aldığınız her bir ürün farklı bir tüccar tarafından gönderilmektedir.

Bir üründen adetli satın aldıysanız. Adet miktarı üzerinden aşağıdaki yazıyı mesaj kısmına yazınız.

“I want to buy that product 10 pieces but after buying please write $15 for invoices ok? thanks”

30 pieces kısmı kaç adet aldığınıza göre değişir. Örneğin 15 adet sipariş verdiniz o kısım 15 pieces olarak değiştirin.

Şayet tek bir ürün aldıysanız o ürünü satın aldığınız tüccara ödeme yapar yapmaz aşağıdaki metni mesaj kısmına yazınız.

“I want to buy that product but after buying please write $10 for invoices ok? thanks”

Endişelenmeyin çinli tüccarlar bu işi çok iyi biliyor. Onlar ürünlerini gönderecekleri ülkelerin gümrük limitlerini çok iyi biliyorlar.

Bununla ilgili sosyal medyada bir paylaşım dikkatimizi çekti bunu sizinle paylaşmak istiyoruz.

Aliexpress satıcıları hangi ülkenin alışveriş gümrük limiti ne kadar olduğunu biliyor

Gümrükten sorunsuz hangi ürünler geçer?

Diyelim ki Aliexpresten alacağınız bir ürün var ve gümrükten vergisiz geçer mi gümrüğe takılır mı aklınıza takılıyor ise bu ürünleri bize yazın.

Bir önceki yazımız olan Aliexpress Alışveriş Gümrük Limiti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

11 comments

 1. 21 euro ya bi süpürge almak istiyorum gümrüğe takılırmı acaba

 2. Merabalar ben uzun süredir çoklu çerçevelerden( büyük olanlardan) istiyorum ama almaya cesaret edemiyorum yanlış çizik vs.geleceğinden korkuyorum ve gümrüğe takılmasından extra ücretlendirmeden vs.bu konuda lütfen bana Bilgi verirmisiniz, ilginize çok teşekkürler.

 3. S.a hocam metal dedektör almayı düşünüyorum ama gümrükte takılma ihtimali nedir… Lütfen acil yardım..

 4. Ykopan25@gmail.com

  Telefon kesici allet sıvı olan şeyler yasak bu yüzden oje geri dönmüş

 5. ökkeş veysi özkaynak

  aksin kamera almayı düşünüyorum. gümrüğe takılırmı? ortalama 30$-50$ arası fiyatlar değişiyor.

 6. 2ayda ürün almıştım ürünüm hala gelmedi

 7. Merhaba ben 30 35 çeşit farklı ürün sipariş etsem ve tekil olarak hiç biri 10doları dahi geçmiyor lakin sepet tutarım tl bazında 600 700tl civarı tutuyor yani 200dolar civarı vergi çıkar mı ve hiçbiri yasaklı veya delici kesici ürün değil bunu merak ediyorum teşekkürler.

 8. ornegin bilgisayar ekran karti su anki tutar 309 $ 1 tane alsam gümrük bedeli odermiyim ki eger odersem zaten ulke icindeki satilanlara denk gelir Asus marka ayni ozellikteki ekran kartinin fiyati 1.950 tl butcem o kadar yuksege cikabilecek olsa zaten yurticinden marka alirim.

 9. elektronik sigara almayı düşünüyorum gümrükte takılırmı konu ile ilğili yardımcı olursanız seviniirim şimdiden teşekkürler

 10. Merhaba aliexpressden 20 adet oje siparis vermistim,toplam 22 dolar tuttu fakat gumrukten geri dondu,acaba sebebi ne olabilir?

 11. selamlar, demonte halde 3D yazıcı alsam kutu ölçüleri 70x33x10 cm ve ağırlık 7 kg satıcıya 25 $ civarı yazdırsam sorun olurmu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir