Anasayfa » Aliexpress Alışveriş Nasıl Yapılır Türkçe Rehber » Aliexpress Alışveriş Gümrük Limiti
aliexpress gümrük vergisi sınırı
aliexpress alışveriş gümrük vergisi

Aliexpress Alışveriş Gümrük Limiti

Aliexpressten alışveriş gümrük limiti ile ilgili edindiğimiz güncel bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu sayfada Türkiyede gelişen yurtdışı gümrük limiti bilgilerini takip etmekte ve gelişmeleri aktarmaktayız.

**15 Mayıs Çarşamba 2019**

Aliexpress gümrük vergisi 2019 Mayıs Güncel Haber:

Alınan haberlere ve edinilen bilgilere göre:

Aliexpress gibi uluslararası alışveriş sitelerinden satın alınan ürünler için vergi muafiyeti kaldırıldı. Bilindiği üzere 22 euro altı siparişler için vergi alınmıyordu ancak bu güncelleme ile birlikte artık sipariş edilen her ürün için ücreti ne olursa olsun %18 ile %20 aralığında gümrük vergisi uygulanacak. Karar 15 gün sonra yürürlüğe girecek.

Gümrük vergi ödemesi ile ilgili bir çok sorular alıyoruz. Genelde “ürünü bu fiyata aldım ne kadar vergi öderim” şeklinde. Bu konuya açıklık getirdik aşağıdaki tabloya bakarak alacağınız ürün ile ilgili vereceğiniz gümrük vergisini hesaplayabilirsiniz.

aliexpress vergi tablosu

** ** **

Eski mevzuatlar 2019 yılı Öncesi Yurt Dışı Gümrük Limitleri

** ** **

Bilindiği üzere 2016 yılı içerisinde yurtdışı alışveriş siteleri üzerinden yapılan alışveriş limiti 75 Euro’dan 30 Euro’ya düşürüldüğü belirtilmişti. 2018 Yılı içerisinde alınan bir karara göre bu limit bir kez daha düşürüldüğü açıklandı. Bu limit Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinden alındığı söylenen bilgilere göre, Aliexpress gibi yurt dışı alışveriş sitelerinden sipariş edilen sepet tutarı 22 Euro seviyesine düşürüldüğü açıklandı.

Kısaca 2018 yılı itibari ile gümrüksüz alışveriş limiti 22 Euro

2019 Yılı Alışveriş Gümrük Vergi Güncellemesi:

2019 YILI girerken aldığımız yurt dışından alışveriş yapanları ilgilendirecek bir habere göre artık Aliexpressten yapılan her alışveriş için vergi alınacak. Sadece ali ekpres değil diğer tüm yurt dışı alışverişler için geçerli bir uygulama.

Özetle 2019 yılında alınan gümrük vergisi kararında tr aliexpress sitesinden sipariş verdiğiniz ürün fiyatı “1 TL” olsa bile standart “5,2 TL” vergi gümrük sunum ücreti  ödeniyor..

Bunun dışında hali hazırda devam eden 22 euro üzerinde alınan ürünler için %18 ila %20 değişen oranda vergi alınmaya devam edecek.

Aliexpress alışveriş yapma siteleri gibi yurtdışı global çalışan siteler ödemeleri dolar üzerinden alıyor. 22 Euro dolar tutarına bakıldığında 27 dolar olarak belirlenmiştir. Aliexpress gibi Yurtdışı kaynaklı alışveriş sitelerinden alışveriş yapanlar gümrük muafiyetinden yararlanmaları için 27 doların üstünü geçmemelidirler. Elbette bu problemin bir çözüm söz konusu var. Aliexpressten alışveriş yaptığınız an itibari ile satıcıya küçük bir not iletmeniz. Bunun ile ilgili detaylı olarak nasıl iletiler göndereceğinize dair şu yazımızda bahsettik Aliexpress Alışveriş Sitesinden Alınan Şeyler Gümrüğe Takılır mı?

Yurt dışından verdiğiniz siparişler bireysel olarak kişi adına fiyat miktarı ile ilgili bir değişim talep edildiğinde ayrıca siparişinizin ağırlık ve ebatların tutarlı olması halinde 27 doların üzerinde alışveriş yapmanız mümkün. Ancak gümrük muafiyeti bazı kategorilerdeki üründe geçerli olmayabiliyor. 22 Euro yani 27 dolar ve üstü alışveriş limiti kararına şimdiden büyük tepkiler var.

Şöyle ki; Bireysel alışveriş yapanların düşüncelerine bakıldığında

“Türkiye’ de üretilmeyen bir ürün siparişi veriyorum alacağım ürün Türkiye de yurtdışından alışveriş yapmazdım!”

“Türkiye’de çok pahalı bir ürünü yurtdışında daha uygun buldum bana daha cazip geliyor acelem yok bir şekilde beklerim Türkiye’de uygun bulsam zaten alırdım!”

Gibi tepkiler ve düşünceler olmaktadır.

“Bu bir kısıtlama!”

Sizce böylemi?

Gümrüksüz alışveriş limitinin düşürülmesi hakkında siz ne dersiniz yorumunuzu yazın.

Özellikle Aliexpress gümrük limiti sınırı aşmalı mı?.

Standart 5.2 TL her ürün için alınan standart gümrük sunum vergi ise neyin nesi? Düşünün ki bir liralık ürün aldınız siz bu ürünle birlikte 6.2 TL ücret ödüyorsunuz. Artık ücretsiz kargo gibi bir nimetin yerine artık kargo ücreti ödüyorum gibi düşünerek kendimizi avutacağız. Can sağlığı diyorum bu durum için yorumlamayı unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Aliexpress Alışveriş Yapmak İçin 6 Adım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

407 yorumlar

 1. Yurt dışından alışveriş yaptıgınızda dövizlerimiz dışarı gidiyor.Bunu unutmayın.Cari açığı düşürmek için böyle bir tedbir alınmış. Ama verginin de bir sınırı olmalı.İlla vergi alınacaksa Tek tip makul bir gümrük vergisi uygulansın. Kafa karıştırıcı vergi türleri olmasın. 15 liralık ürün bana 40 liraya gelecekse bu çok büyük bir haksızlıktır ,soygundur !! Doğru dürüst düzenleme yapılsın.Her ürün Türkiyede bulunmuyor. Az bulunanlara ise fahiş fiyat isteniyor.Devlet bunları da düşünsün vatandaşı madur etmesin. Şanzıman parçası lazım oldu ,sanayideki yamyamların tanesine 350 tl istediği selenoid valf Aliexpreste çifti 22 dolar !!! Almayıp ne yapalım şimdi ?Türkiye de kazık mı yiyelim ?

 2. berat bırak artık şu görevi milleti haraca bağladın ekonomiyi batırtın gariban hiç gülmeyeekmi bu ülkede

 3. Herkes eleştiri yapıyor ama sonuçta bu oldu. Bundan sonrası önemli. Bir ilçede veya küçük ilde oturan kişi bu vergiyi nasıl yaptıracak.? PTT mı kapıda alacak, gümrüğe mı gidilecek? AliExpress gümrük koyup bunu kendi mı ödeyecek vs vs

 4. 15 Mayısta sipariş verdim.
  1-31 mayısta yürürlüğe giren yasaya göre vergiye tabi olurmuyum
  2-Vergiyi nereye nasıl ödeyeceğim.
  3-su anda iki ürün biri bizzat teslim diğeri kapıya atılmış şekilde elime ulaştı.elime ulaşanların vergisi sorulur mu?

 5. Ptt calisanlari bu haberle beraber ülke çapında kutlamaya gectiler, arkadaşlar cok çalışıyorlar ya hani, bunu zaten istemiyordu ptt çalışanları sanki is yapiyor ya arkadaslar kapinin onune firlatip gitmeler postalari çoğunun postalarini baskalari alir kapi onlerinden bazen çoluğun çocuğun elinde bulursun sana gelen ürünleri velhasil ptt mutlu yani beyler bu durumdan 🙂

 6. Bugun 20 euroluk alisveris yapsam, en erken 1 ay sonra gelecegini dusunursek, satin alinan tarihte yasa yururluge girmedigi icin odemeden muaf olur muyum? Yoksa 30 Mayistan sonra gumruge giren her urun icin vergi alinacak mi?

 7. Bugun 20 euroluk alisveris yapsam, en erken 1 ay sonra gelecegini dusunursek, satin alinan tarihte yasa yururluge girmedigi icin odemeden muaf olur muyum? Yoksa 30 Mayistan sonra gumruge giren her urun icin vergi alinacak mi?

 8. selamlar… ben AliExpres’ten mutfak eyvesi alacağım.. fiyatı 6.500 tl. gibi… satıcı ile watshaptan bugün konuştum ona gümrük vergisi için ne yapabiliriz dedim… bana “bu ürünün faturasını 2.500 tl gibi gösterebilirim” dedi.. 6.500 tl’yi geçtim, ürünü 2.500tl. varsaysak, gümrük vergisi 2.500’den, 500 tl mi ödeyeceğim… bu kdv, ötv vs. varmı, bunlar varsa, kaç tl’yi bulur bu gümrük, birde bu gümrük parasını ptt’ye ödemiyor muyuz… ben son iki ayda fiyatı 80 tl’den 168 tl’ye değişen 4- 5 parça ayrı ayrı ürün aldım ve hiç kargo ödemedim, biri daha iki gün önce geldi…

 9. en azından gumruk vergısınıde aldıgımız ürünün yanında göstersinlerde bilelim nekadar cıakcagını.aynı ürüne farklı vergı ödeyen bısuru kişi var.ödeyen ödemeyen var. Sizin düzgün yaptıgınız bir sistem yokmu hiç ne biçim ekonomi bakanınız var.

 10. Bu vergileri ürün bize ulaştığında postaneye ödemek iyi olurdu fakat .sizi yüzlerce km uzaktaki gümrüklere çağırabiliyorlar.

 11. Türkiye’de zaten bu vergilerle buluyoruz PTT düşünsün bunlar bizim sırtımıza bindi inmek bilmiyorlar fakat artık gücümüz kalmadı

  • Ptt ne düşünecek ptt zaten bunu istiyordu kardesim ptt çalışanlarının surekli sikayet ettiği durumdu kapi kapi zaten eve getirdikleri yok firlatip gidiyorlar ürünleri arkadaşlar onu bile iş görüyordu kendilerine suan Ptt calisanlari bu haberle mutluluktan uçuyorlar buna emin olabilirsin kardesim

 12. Gümrük muafiyeti yasası başlamadan yapacağımz alış veriş ler içinde kdv ÖTV ödemesi yapacakmiyiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir