Anasayfa » Aliexpress Alışveriş Nasıl Yapılır Türkçe Rehber » Aliexpress Alışveriş Gümrük Limiti
aliexpress gümrük vergisi sınırı
aliexpress alışveriş gümrük vergisi

Aliexpress Alışveriş Gümrük Limiti

Aliexpressten alışveriş gümrük limiti ile ilgili edindiğimiz güncel bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bilindiği üzere 2016 yılı içerisinde yurtdışı alışveriş siteleri üzerinden yapılan alışveriş limiti 75 Euro’dan 30 Euro’ya düşürüldüğü belirtilmişti. 2018 Yılı içerisinde alınan bir karara göre bu limit bir kez daha düşürüldüğü açıklandı. Bu limit Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinden alındığı söylenen bilgilere göre, Aliexpress gibi yurt dışı alışveriş sitelerinden sipariş edilen sepet tutarı 22 Euro seviyesine düşürüldüğü açıklandı.

Kısaca 2018 yılı itibari ile gümrüksüz alışveriş limiti 22 Euro

2019 Yılı Alışveriş Gümrük Vergi Güncellemesi:

2019 YILI girerken aldığımız yurt dışından alışveriş yapanları ilgilendirecek bir habere göre artık Aliexpressten yapılan her alışveriş için vergi alınacak. Sadece ali ekpres değil diğer tüm yurt dışı alışverişler için geçerli bir uygulama.

Özetle 2019 yılında alınan gümrük vergisi kararında tr aliexpress sitesinden sipariş verdiğiniz ürün fiyatı “1 TL” olsa bile standart “5,2 TL” vergi gümrük sunum ücreti  ödeniyor..

Bunun dışında hali hazırda devam eden 22 euro üzerinde alınan ürünler için %18 ila %20 değişen oranda vergi alınmaya devam edecek.

Aliexpress gibi yurtdışı global çalışan siteler ödemeleri dolar üzerinden alıyor. 22 Euro dolar tutarına bakıldığında 27 dolar olarak belirlenmiştir. Aliexpress gibi Yurtdışı kaynaklı alışveriş sitelerinden alışveriş yapanlar gümrük muafiyetinden yararlanmaları için 27 doların üstünü geçmemelidirler. Elbette bu problemin bir çözüm söz konusu var. Aliexpressten alışveriş yaptığınız an itibari ile satıcıya küçük bir not iletmeniz. Bunun ile ilgili detaylı olarak nasıl iletiler göndereceğinize dair şu yazımızda bahsettik Aliexpress Alışveriş Sitesinden Alınan Şeyler Gümrüğe Takılır mı?

Yurt dışından verdiğiniz siparişler bireysel olarak kişi adına fiyat miktarı ile ilgili bir değişim talep edildiğinde ayrıca siparişinizin ağırlık ve ebatların tutarlı olması halinde 27 doların üzerinde alışveriş yapmanız mümkün. Ancak gümrük muafiyeti bazı kategorilerdeki üründe geçerli olmayabiliyor. 22 Euro yani 27 dolar ve üstü alışveriş limiti kararına şimdiden büyük tepkiler var.

Şöyle ki; Bireysel alışveriş yapanların düşüncelerine bakıldığında

“Türkiye’ de üretilmeyen bir ürün siparişi veriyorum alacağım ürün Türkiye de yurtdışından alışveriş yapmazdım!”

“Türkiye’de çok pahalı bir ürünü yurtdışında daha uygun buldum bana daha cazip geliyor acelem yok bir şekilde beklerim Türkiye’de uygun bulsam zaten alırdım!”

Gibi tepkiler ve düşünceler olmaktadır.

“Bu bir kısıtlama!”

Sizce böylemi?

Gümrüksüz alışveriş limitinin düşürülmesi hakkında siz ne dersiniz yorumunuzu yazın.

Özellikle Aliexpress gümrük limiti sınırı aşmalı mı?.

Standart 5.2 TL her ürün için alınan standart gümrük sunum vergi ise neyin nesi? Düşünün ki bir liralık ürün aldınız siz bu ürünle birlikte 6.2 TL ücret ödüyorsunuz. Artık ücretsiz kargo gibi bir nimetin yerine artık kargo ücreti ödüyorum gibi düşünwrek kendimizi avutacağız. Can sağlığı diyorum bu durum için yorumlamayı unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Aliexpress'ten Nasıl Alışveriş Yapabilirim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

144 yorumlar

 1. 2000 TL’lik bir araç teybini satıcı 20 dolar ve DVD Player yazarak göndermeyi kabul etti. Akibeti ne olur ?

  • Aliexpress Türkiye

   Merhaba, bir sıkıntı yaşanmaz görünüyor çünkü satıcı güzellik yapmış ve gerçekten bu satıcıyı tebrik etmeli. İyi bir satıcıya denk gelmişsiniz. Bazı satıcılar bunu yapmıyorlar.

 2. Harika teşekkür ederim. Ben bu miktarın altında pek çok şey alıyorum çünkü

 3. Toplam değeri 3 doları geçmeyen nir ürün aldım 06.03.2019 tarihinde elimw geçti üzerinde 5.20 tl vergilendirme vardı. PRayı postacıya ödedim. 27 dolar sınırlamsına nasıl gidim acaba… Bu para benden neden kesildi.

  • Aliexpress Türkiye

   Merhabalar; Yeni düzenlenen yasaya göre alınan ürünler artık 1 TL olsa bile 5.20 TL vergi ücreti alınıyor.

 4. Selam Aliexpres,ten 18 dolar,a bir adet pointer aldım yani metal dedektör gümrüğe takıldı ne yapmam lazım? Ürün aldığım satıcı kesinlikle sorun olmaz dedi ayrıca onlarca Türk vatandaşımız aynı ürün almış ve gümrük te sorun çıkmamıs!!!

  • Aliexpress Türkiye

   Selam Ertuğrul, yanlış bilgilendirme olmuştur aslında metal dedektörlerin ebat ve boyutu ağırlığı ile birlikte bakıldığından sanırım bu nedenle vergiye tabi tutulmuştur. Bazen gümrüğe takılmaz denilen ürünler o günün çalışan memuruna bağlı takılabiliyor. Bu aslında biraz şansınıza diyebiliriz. Vergi ücretini öder ürününüzü alırsınız.

 5. Hocam merhaba. Yorumları okudum fakat son bir değişiklik olma olasılığına karşın sormak istiyorum. 10 veya 11 parça ürünü 27 küsür dolara indirim ile totalde 25 küsür dolara alacağım. Vergi öder miyim ? Teşekkür ederim şimdiden.

 6. Ben bu 22 euro kısıtlamasını anlamadım hiç.
  Anlamadığım şu yılda 22 Euroluk mu alışveriş yapabilirim.
  Yoksa 1 ürün mü 22 Euro olmalı.
  22 Euronun altında yılda kaç kere alışveriş yapabilirim.

  • Aliexpress Türkiye

   Merhabalar Hatice hanım, tek ürün için 22 euro miktarı sonrası gümrük vergisi alınıyor. Bu yıllık değil miktarı aşan her urun için. 22 euronun altında dilediğiniz kadar alışveriş yapabilirsiniz. Yıllık kısıtlama söz konusu değil.

 7. Merhaba. 10 TRY’lik yaptığım Ali Express alışverişime 5 TRY gümrük vergisi alındı. Yıllardır bu siteden alışveriş yapıyorum ilk defa bunla karşılaştım. Aylık belli sayıda ürün alma sınırımız mı var acaba öğrenebilir miyim? Daha önce sorulduysa kusura bakmayın. Şimdiden teşekkürler.

  • Aliexpress Türkiye

   Merhaba Selin, Yeni yasaya göre artık alınan her ürün için 5.20 tl vergi alınıyor. 2019 yılında yeni bir uygulama.

 8. Merhaba
  Lazer epilasyon cihazi almak istiyorum fiyati ortalama 300-400₺. Urunun fiyati dusuk gosterilirse elektronik bir urundur diye yinede gumruk koyarlarmi?

  • Aliexpress Türkiye

   Merhabalar Muhammed, elektronik cihazlar genelde incelemeye takılıyor. Fiyatı düşük gösterdiğiniz taktirde bir sıkıntı yaşanmaz.

 9. Merhaba ben 50 adet hasır terlik sipariş vereceğim satıcıyla fatıra kısmında nalaştık fakat terliğin adetini arttırdıkça kargo bedeli
  Neredeyse 10 katına çıkıyor tek seferde 1 den fazla aynı ürünü almanın ve tek kargo ödemenin yolu yokmu?

  • Aliexpress Türkiye

   Merhabalar Derin, 50 adet ürünü aliexpress yerine alibaba sitesinden güvenli satıcı bularak işi bağlayabilirsiniz. Tek seferde yolluyorlar ve ayrıca uygun fiyata mal edebilirsiniz.

 10. Dursun Ahmet erol

  Hazine ve maliye bakanı berat albayrak’ın yurt dışı sitelerinden yapılan alışveriş ve vergi uygulanması ile ilgili son yaptığı açıklama aliexpess’ den yaptığımız alışverişleri nasıl etkileyecek. Bununla ilgili bir çözüm var mı?

  • Aliexpress Türkiye

   Merhabalar Dursun, bu konuda ne yazık ki çözüm bulunmamakta. Kabullenmekten başka bir çözüm yolu yok. Standart kargo ücreti gibi düşüneceğiz. Bulunursa biz buradan duyuru yapacağız.

 11. Süleyman ASLAN

  YAMAHA 9.9 MOTOR IÇIN PERVANE ALACAĞIM 200 TL CIVARINDA BU URUN IÇIN GÜMRÜK VERGISI OLURMU

  • Aliexpress Türkiye

   Merhaba Süleyman, Tl miktarı 22 euroyu aşarak ortalama 32 euro ya ulaştığından gümrük vergisine tabi tutulur.

 12. Ben teyp aldım gümrüğe takıldı teybi almaya gittiğimde 160 tl ilk teybe %20 gümrük ve % 20 TRT harcı aldılar.yani 155 tl ilk teyp bana 209 tl ye geldi gişe masrafıyla beraber. Yoksa ben % 20 ye razıydım. Burada yanlışlık varmı?

 13. merhaba;
  bu kısıtlamanın kaldırılması yada emsal bedelin yükseltimesi için bizlerin yapabieceği birsey var mı?

  • Aliexpress Türkiye

   Maalesef yapacak birşey yok. Satıcı ile uygun fiyat göstermesi konusunda anlaşabilirsiniz. Bu durumda standart vergi dışında ödeme yapamazsınız. Kısaca devletin çıkardığı kanuna uymak mecburiyetindeyiz.

 14. Onur küçükşahin

  Merhaba motor kaskı almak istiyorum maximum ne kadar almalıyım gümrüğe takılmamak için takılırsamda ne miktarda ne kadar ödüyorumm şimdiden teşekkür ederim

  • Aliexpress Türkiye

   Merhaba Onur, dilediğiniz fiyat aralığında motor kaskı alabilirsiniz. 23 doları geçmediği sürece vergi ödemezsiniz. Satıcıya 23 dolar ve altı göster tebilirseniz sıkıntı olmaz. Standart vergi dışında ödeme yapamazsınız.

 15. Benim alcağım kulaklık 12.43 dolar ama yeni kullanıcı olduğum için 9 dolara geliyo benden vergi alırlar mı ve henş kullanıcı olduğum için biraz korkuyorum nasıl alışverişi tamamlamam gerektiğini detaylı bir şekilde anlatır mısınızı

  • Aliexpress Türkiye

   Merhaba Büşra, standart alışverişi gerçekleştirin. Kargo takibini gün gün kontrol edin. Ürün size aliexpresin vermiş olduğu süre zarfında gelirse sıkıntı yok siteye girip ürünü aldıgınıza dair onaylayın. Şayet urun kargoya gec verildi ve zaman azalmak uzere ise bu süreyi uzatın. Herhangi bir nedenden dolayı urun gelmez ise satıcı ürünü yollamadıysa açık anlaşmazlık açarak paranızın iadesini isteyin. Aldığınız ürün vergi sınır miktarını aşmıyor bu nedenle vergi ödemezsiniz.

 16. Şu gümrük vergisini alış verişte100$ üzerine vergi uygulasınlar herkes de rahatlasın ya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir