aliexpress gümrük vergisi

Aliexpress Gümrük Vergisi

Aliexpress gümrük vergisi ile ilgili edindiğimiz güncel bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu sayfada Türkiyede gelişen yurtdışı gümrük limiti bilgilerini takip etmekte ve gelişmeleri aktarmaktayız.

Aliexpress Gümrük Vergisi 2020 Yılı

2020 Yılı aliexpress gümrük vergisi ile ilgili güncel haber çıkışının ardından haberdar edeceğiz. 2020 yılında da aynı şekilde 2019 yılı mevzuatı geçerlidir.

**15 Mayıs Çarşamba 2019**

Aliexpress Gümrük Vergisi 2019 Mayıs Güncel Haber

Alınan haberlere ve edinilen bilgilere göre:

Aliexpress gibi uluslararası alışveriş sitelerinden satın alınan ürünler için vergi muafiyeti kaldırıldı. Bilindiği üzere 22 euro altı siparişler için vergi alınmıyordu ancak bu güncelleme ile birlikte artık sipariş edilen her ürün için ücreti ne olursa olsun %18 ile %20 aralığında gümrük vergisi uygulanacak. Karar yürürlüğe girdi.

Gümrük vergi ödemesi ile ilgili bir çok sorular alıyoruz. Genelde “ürünü bu fiyata aldım ne kadar vergi öderim” şeklinde. Bu konuya açıklık getirdik aşağıdaki tabloya bakarak alacağınız ürün ile ilgili vereceğiniz gümrük vergisini hesaplayabilirsiniz.

aliexpress vergi tablosu

** ** **

Eski Mevzuatlar 2019 yılı Öncesi Yurt Dışı Gümrük Limitleri

** ** **

Bilindiği üzere 2016 yılı içerisinde yurtdışı alışveriş siteleri üzerinden yapılan alışveriş limiti 75 Euro’dan 30 Euro’ya düşürüldüğü belirtilmişti. 2018 Yılı içerisinde alınan bir karara göre bu limit bir kez daha düşürüldüğü açıklandı.

Bu limit Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinden alındığı söylenen bilgilere göre, Aliexpress gibi yurt dışı alışveriş sitelerinden sipariş edilen sepet tutarı 22 Euro seviyesine düşürüldüğü açıklandı.

Kısaca 2018 yılı itibari ile gümrüksüz alışveriş limiti 22 Euro

2019 Yılı Alışveriş Gümrük Vergi Güncellemesi:

2019 YILI girerken aldığımız yurt dışından alışveriş yapanları ilgilendirecek bir habere göre artık Aliexpressten yapılan her alışveriş için vergi alınacak. Sadece ali ekpres değil diğer tüm yurt dışı alışverişler için geçerli bir uygulama.

Özetle 2019 yılında alınan gümrük vergisi kararında tr aliexpress sitesinden sipariş verdiğiniz ürün fiyatı “1 TL” olsa bile standart “5,2 TL” vergi gümrük sunum ücreti  ödeniyor..

Bunun dışında hali hazırda devam eden 22 euro üzerinde alınan ürünler için %18 ila %20 değişen oranda vergi alınmaya devam edecek.

Aliexpress siteleri gibi yurtdışı global çalışan siteler ödemeleri dolar üzerinden alıyor. 22 Euro dolar tutarına bakıldığında 27 dolar olarak belirlenmiştir. Aliexpress gibi Yurtdışı kaynaklı alışveriş sitelerinden alışveriş yapanlar gümrük muafiyetinden yararlanmaları için 27 doların üstünü geçmemelidirler.

Elbette bu problemin bir çözüm söz konusu var. Aliexpressten alışveriş yaptığınız an itibari ile satıcıya küçük bir not iletmeniz. Bunun ile ilgili detaylı olarak nasıl iletiler göndereceğinize dair şu yazımızda bahsettik Aliexpress Alışveriş Sitesinden Alınan Şeyler Gümrüğe Takılır mı?

Yurt dışından verdiğiniz siparişler bireysel olarak kişi adına fiyat miktarı ile ilgili bir değişim talep edildiğinde ayrıca siparişinizin ağırlık ve ebatların tutarlı olması halinde 27 doların üzerinde alışveriş yapmanız mümkün. Ancak gümrük muafiyeti bazı kategorilerdeki üründe geçerli olmayabiliyor. 22 Euro yani 27 dolar ve üstü alışveriş limiti kararına şimdiden büyük tepkiler var.

Şöyle ki; Bireysel alışveriş yapanların düşüncelerine bakıldığında

“Türkiye’ de üretilmeyen bir ürün siparişi veriyorum alacağım ürün Türkiye de yurtdışından alışveriş yapmazdım!”

“Türkiye’de çok pahalı bir ürünü yurtdışında daha uygun buldum bana daha cazip geliyor acelem yok bir şekilde beklerim Türkiye’de uygun bulsam zaten alırdım!”

Gibi tepkiler ve düşünceler olmaktadır.

“Bu bir kısıtlama!”

Sizce böylemi?

Aliexpress Gümrük Vergisi Limitinin Düşürülmesi Hakkında Ne Dersiniz Yorumunuzu Yazın

 • Özellikle Aliexpress gümrük limiti sınırı aşmalı mı?

Standart 5.2 TL her ürün için alınan standart gümrük sunum vergi ise neyin nesi? Düşünün ki bir liralık ürün aldınız siz bu ürünle birlikte 6.2 TL ücret ödüyorsunuz.

Ahmet C. Adlı Ziyaretçimizden Gümrük Vergisi İle İlgili Bir Yorum

Artık ücretsiz kargo gibi bir nimetin yerine artık kargo ücreti ödüyorum gibi düşünerek kendimizi avutacağız. Can sağlığı diyorum bu durum için yorumlamayı unutmayın.

Aliexpress gümrük vergisi gümrüktemi ödenir kapıdamı?

Perakende alınan yani şahıs kullanıcısı olarak sipariş edilen ürünler ptt kargo ile kapınıza gelir kapıda ödenir. Aliexpress gümrük vergisi gümrükte de ödenir ancak gümrüğe takılan ürünler ve toptan alınan yüklü miktardaki ürünler için gümrükte ödeme geçerlidir.

Aliexpress Gümrüğe Takılan Kategoriler

 • İlaç ve kapsül tarzı ilaçlar
 • Sim kartı gibi tarzı objeler
 • Tarihi Eser kaçakçılık ürünleri
 • Canlı hayvan ve çeşitleri
 • Kumar makinesi tarzı şeyler
 • İncil
 • Patlayıcı Özellikteki Kimyasal Maddeler

Aliexpress üzerinden satın aldığınız örnek olarak turkuvaz renk bir radyo olsun aliexpress vergi hesaplama işlemi yapmak istiyorsunuz pratik hesaplama aracını kullanın.

491 Yorum

 1. Merhabalar aynı satıcıdan 6 adet kılıf aldım kargo ücretiyle birlikte 72 tl. Vergiyle birlikte ortalama 90 küsür oluyo. (Aynı pakette gönderirse )Vergiyi kargo ücretiyle birlikte mi hesaplamalıyım yoksa kargoyu çıkartmalı mıyım ? Ek yeni bi ücret gelir mi yoksa 90 lirayla kurtulur muyum ?

 2. Merhaba ben aliexpresten 50 adet usb çoklayıcı sipariş edeceğim toplam 765 tl tutuyor vergi çıkacaktır sormak istediğim 50 adet ürüne gümrük el koyarmı adetten dolayı bireyselim.teşekkür ederim.

 3. Merhaba ben Alibaba üzerinden aynı saticidan 10 adet ekran kartı alıcam bunların toplam değeri 5900 TL gümrükte sıkıntı yaşamamak için vergi ödememek icin veya az ödemem için ne yapmam lazım birde Alibaba da bu süreç nasıl aliexpress gibimi

 4. Merhabalar kuyumcu lazer makinasi aldığım taktirde bunun gümrük bilgisi ne kadar olur bunlarla ilgili bilgiyi nerden alabilirz

 5. Ben xiaomi redmi note 8 almayı düşünüyorumda vergi toplam kaç tl tutar bilgi verirseniz sevinirim

 6. Merhabalar aliexpress üzerinden cep telefonu alabiliyor muyuz. Almış olsak 4000 liralık telefon için nekadar vergi ödemem gerekiyor. Bilgisi olan varmı acaba.

 7. Robot supurge almak istiyorum fiyati 300- 400 dolar atasi ne kadar vergi oderim. Vergi odemeden almak saticiya not dussek fitati dusuk gosterse mumkun mu?

 8. bu nasıl bir düzen ben kendime ait giyim lüks birşey almıyorum kaynak makina tamir elektrostatik makina tamir el aletleri tamiri yapıyoruz.türkiyede aldıgım elektronik diyot entegre takınca hemen patlıyor.ben hizmet sektörü
  yüm.sanayiciye ithalatçıya hizmet veriyorum.türkiyede istedigim ürünü birebir bulamıyorum.stok bulundurmak zorundayım.hizmet sektörüne gerekenleri yapmaları gerekiyor devletimizin

 9. Merhaba
  Ben şahıs firmasıyım aliexpres den bir çok ürün getiriyorum bunlar genelde lcd monitör, post cihazı printer gibi sağlık sektörüne bunları faturalı olarak satıyorum gelen ürünlerde paket üzerinde yazan gümrük bedelini ödüyorum ve bunları muhasebe olarak stoğumuza işliyoruz bu şekilde yapmak yasalmıdır

 10. 11 USD VİTES BAŞLIĞI ALACAĞIM.VERGİ ÖDERMİYİM VARSA NE KADAR.LÜTFEN

 11. Merhabalar.
  Bugün ali expressden ilk alışverişimi yaptım.
  8 Tane güneş gözlüğü siparişi verdim 2 si aynı kalan 6 sı ayrı ayrı satıcılardan.Arkadaşlarım ve ailem için.
  Ben şimdi bu gözlükler için ayrı ayrı her gelen kargoda 20 tl gümrük vergisimi ödeyeceğim ? Sitede alışveriş yaparken ücretsiz kargo olarak yaptım.Cevabınızı bekliyorum

 12. Ali baba expres den preapikal el röntgen cihazı ve rvg denilen kablo isteyecem.El röntgeni gümrükte taklır mı?

 13. Ahmet Bahadırhan TUNCER

  Tek bir sepet içerisinde 54 tl alışveriş yaptım. Bunlar 4 tane telefon camı ( 13tl aynı satıcı)
  2 tane airpods kılıfı (17 tl ikisi de aynı satıcı)
  9 tane sarj kablosu koruyucusu ( 14tl aynı satıcı )
  şeklinde 3 farklı satıcıdan tek sepette alışveriş yaptım. Bunun vergilendirmesi nasıl olur acaba ? satıcılara bir şey yazmam gerekir mi sayıyı az göstermeleri vs ?

 14. Merhaba, ben yaklaşık 100 tl lik 3 ürün sipariş edicem her ürün için ayrı ayrı gümrük mü ödemem gerekiyor acaba ?

 15. Merhaba

  Ali expresten 50$ lık drone aldım gümrük odermiyim

 16. Yunus emre ASKER

  Alicagim bir ekran karti 550 tl ortalama 1kilo en fazla 22 eurodan fazla simdi %18 %20 vergi odiyeçeğim demi? Birincisi bu, 2.si vergiyi kapıya gelen kargosuyla mi odiyeçeğim yoksa gumruğe mi gitmek zorundayım

 17. fevzi aydl ünal

  Paketli hali 34 kg. Olan bir elektrikli bisikleti alıexpresten 669+148 dolar kargo ücretiyle aldım. Bunun gümrük vergisi nekadar olur,bisikletin kewndi ağıtlığınımı göz önüne alır bilgi verirmisiniz teşekkürler.

 18. Merhaba ben 25tl lık aliş veriş yaptım gümrük vergisini nasil nerden ödüyoruz ve gümrükte takılır mı telefon kılıfı ve cam sprariş ettim ve ne kadar vergi vermem gerek

 19. Meraba,
  Ben aliexpress den yaklaşık 100 TL lik bir alış veriş yapmak istiyorum hepsi kırtasiye malzemesi ve en palalı ürün 20 TL ayrıca ayrı ayrı satıcılardan Bi 20 ürün var hatta bazıları 1-2 TL civarı ben bunlar için vergi öder miyim? ÇOK ACİL NE OLUR CEVAP VERİN LÜTFEN.

 20. Merhaba, 84 dolarlık bir ürün aldım gümrükte takılır mı? Takılırsa ödemek için ne yapmalıyım? Vergisini kapıda mı ödüyoruz yoksa ptt ‘ye mi ödüyoruz ? Ya da gümrüğe gidip işlemleri orada mı yapıyoruz? Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler…

 21. Merhaba 418 dolarlık ürün sipariş ettim 120 parça ve 5 ayrı paket olarak yolladı firma gümrüğe takılırmı

 22. 10 dolar değerinde balonlar aldım, gümrük vergisinin değeri nedir

 23. Türkiye’de hakiki indirimler yok. Fransa ya gittim adamlar ‰50 indirim yapıyor araştırıyorum gerçekten doğru bir indirim.Türkiye de neden böyle indirimler yok merak ediyorum. Fransa da akrabama para göndertip gelen biriyle getirtirim yine o kazık vergiyi Türkiye ye ödemem. Vatandaşını sömüren tek devlet.

 24. Ben 10 parça ürün aldım her birinde ayrı ayrı gümrük ücretimi ödeyeceğim ve bunlar küçük şeyler küpe kolye yüzük falan

 25. merhabalar . 3 tane ürün sipariş ettim . 4 dolar gözlük, 16 dolar krampon, 2 dolar tozluk . gümrük vergileri nasıl olur . yardımcı olabilir misiniz ?

 26. Merhaba . Ben ayrı ayrı mağazalardan toplam 75 tl lik ürün sipariş ettim toplam ürün sayısı 9 parca em pahalısı 20 tl . Vergi işi nasıl olur acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir