aliexpress gümrük vergisi

Aliexpress Gümrük Vergisi

Aliexpress gümrük vergisi ile ilgili edindiğimiz güncel bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu sayfada Türkiyede gelişen yurtdışı gümrük limiti bilgilerini takip etmekte ve gelişmeleri aktarmaktayız.

Aliexpress Gümrük Vergisi 2020 Yılı

2020 Yılı aliexpress gümrük vergisi ile ilgili güncel haber çıkışının ardından haberdar edeceğiz. 2020 yılında da aynı şekilde 2019 yılı mevzuatı geçerlidir.

**15 Mayıs Çarşamba 2019**

Aliexpress Gümrük Vergisi 2019 Mayıs Güncel Haber

Alınan haberlere ve edinilen bilgilere göre:

Aliexpress gibi uluslararası alışveriş sitelerinden satın alınan ürünler için vergi muafiyeti kaldırıldı. Bilindiği üzere 22 euro altı siparişler için vergi alınmıyordu ancak bu güncelleme ile birlikte artık sipariş edilen her ürün için ücreti ne olursa olsun %18 ile %20 aralığında gümrük vergisi uygulanacak. Karar yürürlüğe girdi.

Gümrük vergi ödemesi ile ilgili bir çok sorular alıyoruz. Genelde “ürünü bu fiyata aldım ne kadar vergi öderim” şeklinde. Bu konuya açıklık getirdik aşağıdaki tabloya bakarak alacağınız ürün ile ilgili vereceğiniz gümrük vergisini hesaplayabilirsiniz.

aliexpress vergi tablosu

** ** **

Eski Mevzuatlar 2019 yılı Öncesi Yurt Dışı Gümrük Limitleri

** ** **

Bilindiği üzere 2016 yılı içerisinde yurtdışı alışveriş siteleri üzerinden yapılan alışveriş limiti 75 Euro’dan 30 Euro’ya düşürüldüğü belirtilmişti. 2018 Yılı içerisinde alınan bir karara göre bu limit bir kez daha düşürüldüğü açıklandı.

Bu limit Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinden alındığı söylenen bilgilere göre, Aliexpress gibi yurt dışı alışveriş sitelerinden sipariş edilen sepet tutarı 22 Euro seviyesine düşürüldüğü açıklandı.

Kısaca 2018 yılı itibari ile gümrüksüz alışveriş limiti 22 Euro

2019 Yılı Alışveriş Gümrük Vergi Güncellemesi:

2019 YILI girerken aldığımız yurt dışından alışveriş yapanları ilgilendirecek bir habere göre artık Aliexpressten yapılan her alışveriş için vergi alınacak. Sadece ali ekpres değil diğer tüm yurt dışı alışverişler için geçerli bir uygulama.

Özetle 2019 yılında alınan gümrük vergisi kararında tr aliexpress sitesinden sipariş verdiğiniz ürün fiyatı “1 TL” olsa bile standart “5,2 TL” vergi gümrük sunum ücreti  ödeniyor..

Bunun dışında hali hazırda devam eden 22 euro üzerinde alınan ürünler için %18 ila %20 değişen oranda vergi alınmaya devam edecek.

Aliexpress siteleri gibi yurtdışı global çalışan siteler ödemeleri dolar üzerinden alıyor. 22 Euro dolar tutarına bakıldığında 27 dolar olarak belirlenmiştir. Aliexpress gibi Yurtdışı kaynaklı alışveriş sitelerinden alışveriş yapanlar gümrük muafiyetinden yararlanmaları için 27 doların üstünü geçmemelidirler.

Elbette bu problemin bir çözüm söz konusu var. Aliexpressten alışveriş yaptığınız an itibari ile satıcıya küçük bir not iletmeniz. Bunun ile ilgili detaylı olarak nasıl iletiler göndereceğinize dair şu yazımızda bahsettik Aliexpress Alışveriş Sitesinden Alınan Şeyler Gümrüğe Takılır mı?

Yurt dışından verdiğiniz siparişler bireysel olarak kişi adına fiyat miktarı ile ilgili bir değişim talep edildiğinde ayrıca siparişinizin ağırlık ve ebatların tutarlı olması halinde 27 doların üzerinde alışveriş yapmanız mümkün. Ancak gümrük muafiyeti bazı kategorilerdeki üründe geçerli olmayabiliyor. 22 Euro yani 27 dolar ve üstü alışveriş limiti kararına şimdiden büyük tepkiler var.

Şöyle ki; Bireysel alışveriş yapanların düşüncelerine bakıldığında

“Türkiye’ de üretilmeyen bir ürün siparişi veriyorum alacağım ürün Türkiye de yurtdışından alışveriş yapmazdım!”

“Türkiye’de çok pahalı bir ürünü yurtdışında daha uygun buldum bana daha cazip geliyor acelem yok bir şekilde beklerim Türkiye’de uygun bulsam zaten alırdım!”

Gibi tepkiler ve düşünceler olmaktadır.

“Bu bir kısıtlama!”

Sizce böylemi?

Aliexpress Gümrük Vergisi Limitinin Düşürülmesi Hakkında Ne Dersiniz Yorumunuzu Yazın

 • Özellikle Aliexpress gümrük limiti sınırı aşmalı mı?

Standart 5.2 TL her ürün için alınan standart gümrük sunum vergi ise neyin nesi? Düşünün ki bir liralık ürün aldınız siz bu ürünle birlikte 6.2 TL ücret ödüyorsunuz.

Ahmet C. Adlı Ziyaretçimizden Gümrük Vergisi İle İlgili Bir Yorum

Artık ücretsiz kargo gibi bir nimetin yerine artık kargo ücreti ödüyorum gibi düşünerek kendimizi avutacağız. Can sağlığı diyorum bu durum için yorumlamayı unutmayın.

Aliexpress gümrük vergisi gümrüktemi ödenir kapıdamı?

Perakende alınan yani şahıs kullanıcısı olarak sipariş edilen ürünler ptt kargo ile kapınıza gelir kapıda ödenir. Aliexpress gümrük vergisi gümrükte de ödenir ancak gümrüğe takılan ürünler ve toptan alınan yüklü miktardaki ürünler için gümrükte ödeme geçerlidir.

Aliexpress Gümrüğe Takılan Kategoriler

 • İlaç ve kapsül tarzı ilaçlar
 • Sim kartı gibi tarzı objeler
 • Tarihi Eser kaçakçılık ürünleri
 • Canlı hayvan ve çeşitleri
 • Kumar makinesi tarzı şeyler
 • İncil
 • Patlayıcı Özellikteki Kimyasal Maddeler

Aliexpress üzerinden satın aldığınız örnek olarak turkuvaz renk bir radyo olsun aliexpress vergi hesaplama işlemi yapmak istiyorsunuz pratik hesaplama aracını kullanın.

489 Yorum

 1. Bir kullanıcı yıl içinde ne kadarlık alışveriş yapabilir?

 2. Hocam çok önemli bakar mısınız? Ben golf sopası sipariş edeceğim 306 tl tutuyor ücretsiz sevkiyat. Gümrükte bir sıkıntı olur mu 0.80 kg geliyor ağırlık nasıl olur bilgilendirirseniz çok mutlu olurum

  • Aliexpress Türkiye

   Enes Merhabalar, Gümrükte sorun olmaz size teslim edilir. Ancak gümrük vergisi alınır çünkü fiyat miktarı yüksek.

  • ortalama aldıgın hersey toplam vergiler gelen urunun fiyatının 69% yani 309tl nın 215 tl vergisi çççç

 3. Merhabalar ben 45 dolarlık bişey siparis edeceğimde gümrük vergisi ödermiyim

 4. Almak istediğim ürün 260 x 147.7 x 8 mm ebatlarinda, yaklaşık 500gr ağırlığında, ve 59 dolar fiyatında. Eğer fiyatını 27 doların altında gosterebilirsem gümrükte takılma durumu olur mu. Teşekkürler.

 5. Merhaba bu gümrük vergisi tek sepet üzerinden mi yoksa ayri ayri girişlerin limiti mi esas alınıyor..? Yani ben ayrı ayrı 20 ürün sipariş ettim doğal olarak farklı zamanlar da giriş yapacak gümrüğe bunları isim kayıt yaparak limiti geçmişse vergi alabiliyorlar mı..? Ürünler 20tl 30tl 10tl gibi küçük sınıflar..?

  • Aliexpress Türkiye

   Ramazan Merhabalar, Vergi tek sepet üzerinden esas alınıyor. Ayrı satıcılar farklı zamanda gelecek ürünlerde sıkıntı yok. Standart vergi dışında ödeme yapamazsınız.

  • Şirketim yok Şahıs olarak 6000 TL lik hobi makinası almak istiyorum sipariş verebiliyormuyum

  • Selim taşkıran

   Subaru forester 2011 şanzuman selenoid alacam 600 TL kaç TL ye malolur bana elime ulaşırmı

  • Bende tek sepetteki iki urunde ayri zamanda teslim aldim ve ayri ayri vergi alindi, tek sepet uzerinden degil.

 6. Merhabalar ben aliexpressten golf sopası sipariş etmek istiyorum toplam 0.8 kg ağırlığında gelecek ve 300 tl ödeyeceğim. Gümrüğe takılır mı? Takılmaması için ne yapabilirim? Ve ya takıldı diyelim nasıl hallederim Antalya’da yaşıyorum teşekkür ederim şimdiden.

 7. Merhaba alacağım ürün elektrikli araç krikosu ürün fiyatı 404.50 krş sevkiyatı ise 618.16krş ürünün ağırlığı 11 kg ürüne gümrük vergisi çıkar mı acaba ürün Almanya dan sevk edilecek

  • Aliexpress Türkiye

   Ali bey, Gümrükte vergi çıkabilir çünkü ürünün fiyatı 117 dolara tekabül ediyor. Hali hazırda küçük paket olmadığından fiyatı üzerinden %20 gümrük masrafı çıkar.

  • 30kg gecmemis yada 1500 dolari gecmemis urunler icin %20 vergi alinir ticari vergi nedir 30kg ustu 1500 dolar ustu urun %48 gumruk vergisi alinir 100 euroluk bi urun alsaniz bu urun 35kg ise %48 gumruk bedeli odersiniz 1000 dane 1 dolarlik urun alsaniz ve bu 1000 tane urun 30 kg gecmese %20 vergi odersiniz ticaret yapan kisilere dikat %48 urun odediktan sonra bunu satarken kdv sinide goz onunden bulundurun yani %48 arti kdv sonra kar payi

  • Aliexpress Türkiye

   Merhaba Sefa, verdiğin değerli bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

 8. aynı satıcıdan 680 tl lik 2 parça alt üst kıyafet takımı alacağım kendime. kıyafetlerin ağırlığı 30 kg nun altında olur diye tahmin ediyorum. ücretsiz sevkiyat diyor. fakat vergi borcu çıkar mı?

  • Aliexpress Türkiye

   Merhaba Vildanh hanım, Alacağınız ürün kişisel kullanım, 30 kğ altında ve hafif malzeme statüsünde olduğu için sıkıntı yaşamazsınız. Yinede satıcıya ürün miktarının az göstermesini söyleyin bu şekilde gümrük sorunu yaşamazsınız.

  • yurtdışı bir siteden 9 parça kıyafet sipariş ettim. toplam ücret 150 doları geçti. firma yüzde 10 kargo düşeceğini söyledi ve düşmemiş halini kartımdan çekti. daha sonra kargo ücreti düşmüş halini çekip ilk miktarı provizyonda bekletiyor. bu provizyonda bekleyen miktar tarafıma iade edilir mi ve ne kadar sürer ? ayrıca gümrükten sıkıntı çıkar mı ? teşekkür ederim

 9. Parça parça toplamda 28 parça ürün sipariş verdim bunlardan bazıları 2 tl 3 tl 10 tl gibi en yükseği 80 tl farklı firmalardan aldım toplamda 22 euro geçiyor.benden gümrük vergi alirlarmi

  • Aliexpress Türkiye

   Merhabalar Bekir, Farklı firmalar farklı zamanlarda gönderim yapacağı için sıkıntı olmaz.

 10. Merhaba,aynı mağazadan 20-30 tane telefon kılıfı almak istiyorum ayrı renklerde farklı modellerde, tanesi 15 tl . Bunlar gümrük vergisine takılır mı yoksa farklı mağazalardan 3’er 3’er mi sipariş etmeliyim. Ne önerirsiniz ?

  • Aliexpress Türkiye

   Merhaba Furkan, Aynı mağazadan alacağınız telefon kılıfları için satıcıya ““I want to buy that product 30 pieces but after buying please write $20 for invoices ok? thanks” şeklinde iletmeniz yeterli. Bu not 3o telefon kılıfı için. Kaç tane alacaksanız “30 pieces” rakamı değiştirin.

 11. 100 euroluk bir ürün aldık 20 euro vergimi vereceğim

  • Aliexpress Türkiye

   Merhabalar Serkan Bey, Aliexpressten 100 Euroluk sadece 1 adet ürün aldıysanız ve 30 Kğ’dan az ise ürün gümrüğe tabidir ödeyeceğiniz tutar=20,00 euro dur.

  • 22 euroyu geçmeyecek kırtasiye alışverişi yapacağım farklı mağazalardan 5-6 ürün alacağım gümrüğe takılır mı ne kadar kargo ücreti öderim her ürün başına ücret alınıyormuş

 12. Efendim İstanbul dışında ikamet ediyorum.sorum şu: eğer ürünümüz gümrüğe takılırsa benim işlemler için İstanbul’a gelmem mi gerekecek.bilgilendirirseniz sevinirim.saygılar

  • Aliexpress Türkiye

   Ramazan Bey; Gümrüğe takılması durumunda hangi ilden sipariş verilmiş ise o ilin bölge gümrük müdürlüğünden işlem yapmanız gerekir.

  • Bu cevap için Özellikle Teşekkürler! Hep merak ettiğim birşeydi 🙂

 13. Aliexpress Alışveriş

  100$ için yaklaşık 20 euro kadar bir gümrük vergisi ücreti ödersiniz. Kredi kartı ile alışveriş yaptığınızda ise banka bu aldığınız ürünün ücretini TL birimine çevirerek kartınızdan tahsil etmektedir.

 14. 3-5 günde bir kez 20 DOLARLIK bir eşya siparişi versem ayda kaç kez farklı üründe tekrarlıyabilirim?

  • Aliexpress Alışveriş

   Dilediğiniz gibi sipariş edebilirsiniz aynı zamanda farklı firmalardan da ürün siparişi verebilirsiniz.

 15. Bilgisayar parcalari siparis etmek istiyorum ben 200 liraya ram 800 lieaya ekran karti 500 1000 tl arasi işlemci felan almak istiyorum fakat ilk siparis edecek kisi benim heralde kimsenin benimki kadar buyuk parayla almamis siparis etmemis bilgisayar parcasi felan gumruge takilirmi bu siparislarim sizce kac pra vergi veriririm paramin cope gitmesi gibi bi durum olabilirmi sizce aliexpresden urun alirsam bazilari gelmiyoe urun diyor bazilari urunler geliyoe diyor kararsiz kaldim vallahi

  • Bunu bende istiyorum alan kişi veya bilen kişi varsa yazsın bu yoruma

  • Aliexpress Alışveriş

   Alacağınız ürünün ilk olarak yorumlarına ve daha sonra da firmanın puanına bakmanızı öneririz. Bunun dışında herhangi bir puanı bulunmayan firmalar sizler için zararlı olabilir. Alacağınız ürünün ise gümrüğe takılması için 22 Euro’yu aşması gerekmektedir. 22 Euro üzeri alışverişlerinizde alacağınız ürünün fiyatının %18 ile %20’si kadar vergi ücreti alabilirler.

 16. Merhabalar 6 farkli urune toplam 200 dolar oduyorum gumrukte ne kadar vergi cikar hesaplama nasil oluyor yardimci olurmusunjz

 17. İlk defa alışveriş yapacağım toplam 50 dolar tutarsa gümrük ücreti alınır mı

 18. 50 adet tanesi12 YTL ürün almak istiyorum. Kargo ücreti dahil 647 YTL oluyor. Bu ürünleri tek seferde mi sipariş edeyim? Gümrük vergisi ne kadar tutar. Teşekkürler

  • 3 taneyi geçerse sıkıntı olabilir. Ticariye girer. Uğraştırırlar.

  • Aliexpress Alışveriş

   Ürünün fiyatının %18 ile %20’si kadar ücret alabilirler.

  • Sakin…
   Benim malim kaldı 40 tane hoparlör sipariş ettim vergi ödemeyi falanda kabul etmediler .
   Direk kaldı. Gümrükçü bulman ve şirket üzerine getirmen gerekiyor vs 2 3 bin tl o işlem o yuzden sakin adetli getirmeyin küçük birseyse ve üstüne de 2 adetyazdirirsaniz belkinbirsry olmaz acip bakmazlar

 19. 1 adet lazer kesim makinası almak istiyorum. 1 adeti 50 kğ – 1000 usd. ne kadar vergi çıkar ve kargo ücreti ne kadar olur

  • Aliexpress Alışveriş

   Ürünün fiyatının %18 ile %20’si kadar ücret alabilirler. Kargo ücretini satın alacağınız ürünler kısmında görebilirsiniz.

  • Yanlis 30kg kexen yada 1500 dolari gecen urunler icin %48 vergi aliyolar dikat

 20. Merhaba,alircpress üzerinden toplam 1.000 adetlik ve 15.000 tl’lik kırtasiye malzemesi sipariş edip Türkiye’de satmayı düşünüyorum.Ürünlerin toplam hacmi 100 adet buzdolabı kadar belki daha fazla.Hem adet çok,hem tutar çok hem de ağır ve büyük ürünler.
  -Bu kadar çok ürün satın alabilir miyim?
  -Ürünlerin taşıma ücreti kime ait oluyor?
  -Şirket adına değilde birysel olarak sipariş verebilir miyim?
  -Ne kadar gümrük vergisi+masrafları vb öderim?

  • Aliexpress Alışveriş

   Bu kadar çok ürünü satın alıp alamayacağınızı satıcı ile konuşarak çözebilirsiniz.
   Ürünleri taşıma ücreti kargo şirketlerine ait.
   Bireysel olarak siparişler verebilirsiniz.
   Ürünün %18 ile %20’si kadar vergi ücreti ödeyebilirsiniz.

  • Yanlis 1500 dolari gecen yada 30kg gecen urunler icin %48 vergi odeyeceksiniz vede bunu satarken kdv sinide ekliceksiniz %68 karsiz payiniz artik siz kacz satarsiniz iyi dusunun

 21. Merhaba;

  31.00 USD bir bebek kamerası aldım. Vergiye tabi olur mu? Yaklaşık ne kadar vergi öderiz. Bilgi verirseniz sevinirim.

 22. Merhaba bu kanun gercekten cok gaddarca olmus devlet insanları nasıl koparıcagını sasırmıs gercekten anlamıyorum.
  Bende aliexpressten aracıma led xenon alıcam iç aydınlatma ledleri ve sinyal lambası ancak hesaplamama gore sinyal ledleri 156tl oluyor bugun dolar kuru 5.35den 144tl 143tl gibi bir rakama deng geliyor 27 dolar sınırı fakat urun 156tl bunu dedıgınız gıbı satıcıyla konusup dusurme sansım varmı yada bunun vergısını odemek istersem ne kadar vergi cıkar ortalama kaba taslat bı hesapla ona gore sıparıs edeyim 30 40 tl gibi bir vergi vericeksem bence uğraşmaya degmez vergisini verip alırım ama 156tl urune gidipte 100lirada bi vergi vericeksem bir anlamı kalmıyor bir yardımcı olursanız sevinirim

  • AB üklerinden alırsan %18 AB dışından alırsan %20 örnek çin

  • Aliexpress Alışveriş

   22 Euro üzeri alışverişlerinizde alacağınız ürünün fiyatının %18 ile %20’si kadar vergi ücreti alabilirler. Ayrıca satıcı ile konuşarak ücreti düşürme konusunda konuşabilirsiniz.

 23. Merhaba, Yaklaşık 600 USD lık bir araç bilgisayarı almayı düşünüyorum. Kargo free…Gümrük vergisi maksimum %20 mi olacaktır. Örneğin: 600USD diyelimki 500 EURO PTT ile gelir ise benden devlet maksimum 100 Euro mu isteyecektir…Çinliye bu ürün için 200 Usd yazdırabilirim ama daha altını yazdırmak gümrükçüye küfretmek gibi olur..Bu konuda acil bilgi desteğine ihtiyacım var.

  • 22 Euro üzeri alışverişlerinizde alacağınız ürünün fiyatının %18 ile %20’si kadar vergi ücreti alabilirler.

 24. Kargo dahil alınan ürün 33 dolar. Kargosunu ayrı yazdırsam sorun olur mu? Yoksa kargo dahil üzerinden mi gümrük ödetirler.

  • Aliexpress Alışveriş

   Kargo dahili olmasından ve 22 euro’yu geçmesinden dolayı gümrük vergisi ödeyebilirsiniz. Kargoyu da ayrı yazdırıp yazdıramayacağınızı satıcı ile iletişime geçerek çözebilirsiniz.

 25. Aliexpress’ten 22.83 Dolarlık elektronik bir ürün aldım. Henüz elime ulaşmadı. Takip aşamasındayım. 5.1 TL. Gümrük vergisi çıkarmışlar. Okuduğum formlarda biraz eski ama 30 Euro ve üzerine gümrük vergisi alındığı yazıyor. Sanırım gümrük vergisini de ürünü teslim alırken PTT görevlisine ödüyoruz… Şimdilik gümrüğe filan takılmadı ama prosedürler çok ağır. Keşke ürünü alsaydım ve unutsaydım, ancak bu şeklide sabredebilirsiniz. Eninde sonunda ürün geliyor. Ürünü takip numarasından takip etmek gerçekten sıkıntılı. Aliexpressten çok alışveriş yaptım ama bu kadar sabrettiğimi hatırlamıyorum…

  • Aliexpress üzerinden ürünleriniz çabuk gelmesini istiyor iseniz alacağınız ürünün hızlı kargo olmasına özen göstermeli veya dilerseniz kargo için ek ücret ödeyerek sizlere hızlı teslim edilmesini sağlayabilirsiniz.

 26. ben 9 adet gözlük alacagım tanesi 8.83 us toplamda 22 eu limitini geciyor tek fiyatı geçmiyor bunları aynı gün içinde 2 şer 2 şer sipariş versem gümrüge takılırmı

  • Aliexpress Türkiye

   Şöyle yapsanız daha iyi olur. Gözlük siparişlerini 3 günde 1 adet şeklinde sipariş verin parça parça tek tek geçeceği için sıkıntı çıkmaz. Aliexpressta satış yapan tüccarlar Türkiyedeki gümrük prosödürlerini biliyorlar bunun için yinede açıklama kısmında şayet 2 veya 3 adet miktarı sipariş verirseniz adet miktarı ve fiyat bilgisi yazmaması için bir ibare koyabilirsiniz.

 27. tek sipariste farklı farklı ürünler 27 doları gecerse eger gümrüge takılıyormu yoksa ürün bazındamı dikkate alınıyor..

  • Aliexpress Türkiye

   Kullanıcı olarak satın aldığınız için gümrük sıkıntısı çıkmaz. Adet ve fiyat baz alınıyor. Örn: 20 adet veya 10 adet fiyat 28 dolar gibi bir ibarede gümrük vergisi alınıyor.

 28. BU GÜN SİPARİŞİM UKIM’E GİDİNCE GÜMRÜKE TAKILMA İLE İLE TANIŞTIM.
  22 euro üst limiti 1,5 euro aşan bir sipariş verdim UKİM e takıldı. Üniversitem’den proje ile aldığım ZEON işlemcili HP 6600 Workstation bilgisayarımın atıl duruma düşmesini engellemek için 2 GB olan RAM ını yükselteyim istedim. piyasayı aradım Türkiye de DDR2 Workstation (Özel yapılıyor) ram ı satılmıyor, zeten piyasadan kalkalı çok olmuş bu ürün. Google den aratınca Aliexpres te 2.el bir serinin satışa sunulduğunu gördüm. En az 16GB olmalı dedim 27$ tuttu. sipariş verdim. Bunun için universiteden ek para istemeyeyim cebimden karşılayayım, zaten BAP lar kapalı alamam. Üniversite bize maaş veriyor, bilimden gelen bilime gitsin diyerek. Sipariş UKİM de takıldı.
  Tabii ki hiç te iyi olmadı. Limit çok düşük. Türkiye de üretilen bir mal olsa, benzer fiyatlarda olsa tamam bu anlaşılır, fakat benim niyetime bakın, olana bakın. Varsa ilgililerin bilgisine sunuyorum. selamlar.

 29. Kolay gelsin 20 çeşit aynı urun siparişi verdim
  Ürünler 22 doları geçmiyor. Bu ürünler gümrükte kalırmı sıkıntı olurmu yoksa direk gelirmi.

  • Aliexpress Türkiye

   Merhabalar, 27 dolara kadar limitiniz var bu miktarı aşmamışsınız takılması imkansız. Ürününüz gümrüğe takılmadan verdiğiniz adresinize kadar gelir.

  • Benim aldığım ürün 22.83 USD.

   Takip bölümünde;
   Gümrük Vergisi : 0.0 TL
   Damga Vergisi : 0.6 TL
   Gümrüğe Sunma Ücreti : 4.5 TL
   Yurtdışı İade Ücreti : 0.0 TL
   TOPLAM : 5.1 TL

   ibaresi var. Acaba bu gümrük vergisi midir?

   Ürün elime sağ salim gelsin de bu miktar önemli değil zaten…

  • hocam peki 1000 adet aynı ürün 1000 dolar tutuyor diyelim.yüzde 20 gümrük vergisi dışında başka vergiler zorluklar cıkarmı karsımıza.örnegin gümrük müsavir bedeli ticari vergiler ürünü gümrükten teslim alma vs vs

  • Aliexpress Alışveriş

   Merhabalar Mustafa bey, gümrük, sadece ürününüzün fiyatının belli bir miktarı kadar gümrük ücreti alır. Bunun dışında herhangi bir ücret çıkmaz.

 30. MERHABA
  55 DOLARLIK BİR ÜRÜN ALACAĞIM BUNU BANA GÜMRÜK MALİYETİ TAHMİNİ OLARAK NE OLUR ACABA BİLGİ VEREBİLİRMİSİNİZ

 31. Muhammed bozteke

  Aliexpsresten kaynak makinesi almayı düşünüyorum gümrükte takıldım vergiyi nasıl oduyecegiz ve nereden haberimiz olacak gümrükte takıldığını haberimiz olmaz ise ürünler gerimi gönderilir satıcıya ayrıca satılık ile iletişim kurup ürünün faturasını nasıl düşük göstere biliriz düşük gösterilse ürün vergisiz sorunsuz gümrükte gecermi

  • Muhammed kardeş genel olarak sıkıntı olmaz eğer iletişim bilgilerinde bir sıkıntı yoksa Seni ürünü getiren kargo firmasından arar ve bilgilendirirler. Gümrük işlemlerini istersen onlara yaptırabilirsin ne kadar vergi ödemen gerektiğini ne yapman gerektiği konusunda yardımcı olurlar.

 32. Merhabalar. Yazınızı okudum, ancak bu vergilendirmeyi bir tanıdık vasıtasıyla atlatabilir miyiz? Şöyle ki; Avrupa’dan 300 Avro’luk teknolojik bir ürün sipariş vermek istiyorum. İnternetten kendim satın alacağım ama siparişi direkt kendime değil de Avrupa’dan tanıdık birine göndersem ve o kişi de bana faturasız bireysel olarak cihazı kargo ile gönderse. Nasıl olur? Bu şekilde vergilendirme dışı kalınır mı? Saygılar…

  • Aliexpress Alışveriş

   Merhabalar Emre Bey, ürün yurt dışından ürün geldiği için alma ihtimalleri doğabilir.

  • Merhabalar ben ayri zamanlarda ayri saticilardan ortalama 60 dolarlık alisveris yaptim. Gümrüğe takılır mi

  • Aliexpress Türkiye

   Merhaba Mustafa, farklı zamanlarda ayrı satıcılardan olduğu için ürünler farklı zamanlarda gelecektir. Bu nedenden dolayı vergi ödemezsiniz. Standart vergi dışında.

 33. 174dolarlik bi üründe ne kadar vergi ödenir ortalama

  • Aliexpress Alışveriş

   Merhabalar Hasan Bey, ortalama 34-36 euro’luk bir vergi ücreti ödeyebilirsiniz.

 34. Tolga Turhan konya Ereğli kargo takibi nasıl gorebilirim +905465739747

  • Aliexpress Alışveriş

   Merhabalar Tolga Bey, Aliexpress uygulaması veya İnternet sitesinden kendi hesabınızla giriş yaparak, siparişlerim kısmından siparişinizin nerede olduğunu görüntüleyebilirsiniz. Ürününüz Türkiye’ye geldi ise de PTT kargo sitesinden kargo takip numaranız ile ürününüzün durumunu görüntüleyebilirsiniz.

  • Merhaba bişey sormak istiyorum bir tane powerbank aldım $22.7 iken indirim ile $4.5 e düşüyor 1 tane de Bluetooth kulaklık aldım $5.6 dan $1.2 ye düşüyor 1 tane de kulaklık aldım $16.3 den $0.00 a düşüyor şimdi ben bu ürünlere gümrük vergisi odermiyim hepsi başka satıcıdan aynı gün sipariş verildi

 35. Selam ben bir motosiklet takım koruyucu siparişi vermiştim elcek mont pantolon.eldiven bunlar bir takım olarak sipariş.verdim birde 14parca lokma takımı siparişi.verdim.birde Bluetooth kulaklık siparişi verdim kredi kartimdan hesaptan alındı para ama daha üründen bir haber yok Ağustos 22sinde sipariş verdim nerde olduğunu nasıl takip.edebilirim yardımcı olun numarami vereyim arayın bilgilemdirin beni lütfen +905465739747

  • Merhabalar Tolga Bey, ürünlerinizin takibini Aliexpress internet sitesi veya uygulaması üzerinden siparişlerim kısmından yapabilirsiniz.

 36. Meraba ben aliexpressden toplam 3 adet ürün siparis vereceğim hepsinin toplamı 28 dolar tutuyor ürünler gümrüğe takılırmı

  • Toplam olarak değil sadece bir ürün 28 dolar olursa o zman takılır 10 çeşit ürün olsun 1000 dolar tutsun sıkıntı değil çünkü hepsi ayrı ayrı fiyatlarda önemli olan çeşit değil 1 ürün 27 doları geçiyorsa vergiye tabidir

  • 14.27 dolar batarya için 102 tl 22 Ekim 2018 de PTT para kesti benden

 37. Merhaba Hocam, Sitenize banner reklam vermeyi düşünüyoruz. Şuan Hangi alanlar boşta ve sitenizin günlük aldığı tekil hit nekadardır. Bana dönüş sağlarsanız multu olurum. iyi çalışmalar,

 38. MERHABA BENİM ALACAĞIM ÜRÜN ARAÇ MULTİMEDYA YAKLAŞIK 1000 TL CİVARINDA NE KADAR GÜMRÜK ÖDERİM.

 39. kargosuyla beraber 350 dolara elektronik eşya alırsam acaba ne kadar gümrük vergisi alırlar

  • Aliexpress Alışveriş

   Merhabalar İsmail Bey, ortalama olarak 63 euro ile 65 euro arasında bir gümrük vergisi ücreti ödeyebilirsiniz.

 40. 36 $ lik bi alisveris yaptim tek parca ( bot ) bana ne kadarlik bi vergi dönüsü olur ve bunu nereye ödicez ???

  • Aliexpress Alışveriş

   7-8 Euro’luk bir gümrük vergisi ücreti ödeyebilirsiniz. PTT kargo ile evinize geldiğinde veya dilerseniz PTT’ye giderek gümrük verginizi ödeyebilirsiniz.

 41. Alışverişte kullanılan kredi kartının bir dolar hesabı olması gerekir mi? Gerekmemesi halinde banka doları nasıl hesaplıyor, o anki banka kurundan mı?

 42. Merhaba benim sepetimde iki adet 22 dolarlık alacagim urun var yani toplam 45 dolar civari bunlari tek tek siparis etsem gumruk vergisi odermiyim nasil bir yol izlemeliyim.

  • Tek tek sipariş ederseniz herhangi bir gümrük vergisi ödemezsiniz. Gümrük vergisi bir ürünün ücretini baz alarak hesaplama yapar. Ayrı olduğu taktirde hiçbir gümrük vergisi ödemezsiniz.

 43. Gümrük konusundan bilgim olmadan, Motosiklet yedek parçası siparişi verdim tek severde 2 ürün aldım toplamda 65.54 dolar ödedim
  ( 1-adet motosiklet zinciri sipariş verdim fiyatı 51.30 dolar ) diğer 2 ci ürün,üm ( motosiklet arka yolcu basamağı ve fiyatı 14.24 dolar.) ve kargo ücretsiz yazıyor.. gümrük limiti aşmış olurmuyum ıkısının toplamı 65.54 dolar tek severde sipariş verdim aştıysam bu ıkısıne ne kadar gümrük ücreti ekstra vermiş olurum ve ücreti nereye ödüyoruz kargo getıren kişiyemi yoksa nereye ?

  • Merhabalar Sercan Bey, ilk olarak gümrük vergisi ücretini kargonuzu getiren kişiye ödeyeceksiniz. Ve gümrük vergileri de aldığınız her iki ürün için ayrı ayrı hesaplanır. 1 adet 51.30 dolarlık ürün için ortalama 10-15 Euro aralığında, 1 adet 65.54 dolarlık ürün için ise 13-15 euro aralığında bir vergi ücreti ödersiniz.

 44. 1 adet Mikroskop almayı düşünüyorum ve baktıklarım 80 usd ile 190 usd arasında değişiyor. Ne kadar vergi çıkar ve nasıl tahsil ediliyor? Satıcı düşük fatura kesebilir demişsiniz ama sonra sıkıntı yaratmaz mı?

  • Merhabalar kadir bey, gümrük vergisi ücreti 16 ile 38 euro arasında değişiklik gösterebilir.Bu vergi ücretini gelen kargo elemanına ödüyorsunuz. Fatura kesme kısmı ise satıcı ile alakalı eğer kendisinin herhangi bir problemi yoksa sıkıntı çıkacağını düşünmüyoruz.

 45. Merhaba. Aliexpress’te farklı satıcılardan toplamda 3 paket sipariş etmek istiyorum. her biri bebek ürünleri ve ihtiyaç gereği. paket tutarları sırasıyla 24.50, 26.90 ve 26.85 dolar. 27 dolara tamamlamamaya özellikle dikkat ettim ama yukarıda bahsettiğiniz aylık, tek seferde ve kişi başına sipariş konusu kafamı karıştırdı. siparişlerim bu şekildeyken acaba vergiye tabii tutulur muyum?

  • Aliexpress Alışveriş

   Eğer farklı firmalardan sipariş verecekseniz farklı zamanlarda gelecekleri ve ayrı ayrı ürünler olduğu için 22 Euro’yu geçtiğiniz takdirde vergi ücreti her ürüne ayrı ayrı kesilir.

 46. AliExpress’den 350 TL’ye Ürün aldım. beni Cuma günü mesai bitimine yakın arayıp ürünün gümrükte olduğunu söylediler ve haftasonu için benden antrepo ücreti aldılar bu yasal mıdır?

  91.08 $ üzerinden vergileri ve ardiye tahsiliyle şilemlere başlayabiliriz
  71 TL Gümrük vergisi
  125 TL Ardiye
  Hesap bilgileri;
  Garanti Bankası

  • Antrepoya giriş, bir vergi yükümlülüğünü kapsamamaktadır.

  • Merhaba ben kırtasiye malzemesi alacağım gümrüğe takılır mı 22 euroyu geçmeyecek 6 tane ürün alacağım farklı mağazalardan ayrı ayrı mı sipariş edeyim ve satıcıya nasıl bir not bırakırsam gümrüğe takılmaz ne gibi bir not bırakmalıyım kaç tl kargo ücreti öderim

 47. Bu gümrük limit günlük mü aylık mı yoksa sipariş başına mı yani ben evime dokunmatik priz alıcam tüm eve ve bu üründen en az 10 tane almam gerekiyor alacağım ürünün 1 tanesi gümrük limitini aşmıyor fakat 10 tanesini tek seferde alırsam aşıyor hergün 1 tanesini alsam yine gümrük limitiyle karşılaşırmıyım ?

  • Aliexpress Türkiye

   Merhaba Günay; Gümrük limiti kişi başına ay içerisinde tek seferde sipariş verdiği miktar olarak belirlenir. Hali hazırda aliexpress sitesinden gönderilen ürün teslimatları 1 ay sürüyor. Hali ile siz 10 adet siparişleriniz için satıcıyla iletişime girmelisiniz. Gümrük limitine takılmaması için adet miktarını ve fiyat miktarını düşük göstermesi için. İngilizceniz varsa yazın yoksa çeviri yapın onlar bir şekilde hallediyorlar. 10 Adet ancak çok fazla yüksek miktar olmadığı için bir şekilde gümrükten geçmesi için ayar çekerler merak etmeyin. Ama siz yinede mesaj iletisi göndermeyi ihmal etmeyin.

  • 14.27 dolar batarya için 102 tl 22 Ekim 2018 de PTT para kesti benden

 48. Bizde bebek arabası almak istiyoruz 386 dolar vergisini ödedikten sonra hiçbir sorun olmadan gümrükten geçip elimize ulaşırmı

  • Aliexpress Türkiye

   Merhaba Kadir Bey, Bebek arabasının vergisi ödendikten sonra herhangi bir sıkıntı olmaz elinize ulaşır.

 49. Gümrük limiti üzerinde ürün alırsanız 100$ bu ürünün gümrük vergisi %18 euro bu arada gümrük limiti dolar üzerinden euroya çevrilerek hesaplanıyor buda 14,58 euro oluyor. Ürünü alırken siz kargoyu getiren kişiye ödersiniz. Kredi kartı ile işlem yapıldıgında ürün ücreti dolar olarak çekiliyor ancak banka doları TL birimine çevirerek sizden tahsil ediyor.

 50. gümrük limiti üzerinde ürün alırsak
  örnek 100$ bu ürünün gümrük vergisi ne kadar olur ve nereye ödenir.
  ayrıca kredi kartı ile işlem yapıldıgında ürün ücreti dolarmı çekilecek türk parasımı?

  • 100$ için yaklaşık 20 euro kadar bir gümrük vergisi ücreti ödersiniz. Kredi kartı ile alışveriş yaptığınızda ise banka bu aldığınız ürünün ücretini TL birimine çevirerek kartınızdan ücreti çekecektir.

  • Şirketim yok Şahıs olarak 6000 TL lik hobi makinası almak istiyorum sipariş verebiliyormuyum

  • Ürün 30 kg i geçerse şahıs olarak alabiliyormuyuz yoksa şirket mi olmali

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir